The Berlinale 67th edition has come to an end and announced it's winners on Saturday, February 18, 2017.
Hungarian film drama "On Body and Soul" by Ildikó Enyedi, received the Golden Bear for best film. The film is set in a slaughterhouse in Budapest, where two people Mária and slightly older boss Endre, discover the realm of emotions and physical desire, at first individually and then together.
The members of the 2017 International Jury, led by Dutch director Paul Verhoeven, with Dora Bouchoucha Fourati, Olafur Eliasson, Maggie Gyllenhaal, Julia Jentsch, Diego Luna, Wang Quan’an, awarded several prizes to international filmmakers.
"Félicité" by Senegalese director Alain Gomis, wins the Silver Bear Grand Jury Prize, film about a strong and independent woman who works as a singer in a bar in Kinshasa to raise money for her son's operation that suffered a terrible accident.
The Silver Bear Alfred Bauer prize for a feature film went to Agnieszka Holland in cooperation with Kasia Adamik for the murder mystery “Spoor.”
Finish director Aki Kaurismäki earns Best Director for "The Other Side of Hope" about a young Syrian refugee in Helsinki.
Kim Min-hee picks up Best Actress for South Korean drama "On The Beach At Night Alone", while Georg Friedrich wins the best actor award for his performance in German drama “Bright Nights.”
The Panorama Audience Awards went to "Insyriated" and "I Am Not Your Negro".
In case you missed this year's edition, the Berlin International Film Festival will be held next year from February 15 to 25, 2018.
See the complete list of winners:
Golden Bear for Best Film
On Body and Soul
Hungary
Dir: Ildikó Enyedi
Silver Bear Grand Jury Prize
Felicite
France/Belgium/Senegal/Germany/Lebanon
Dir: Alain Gomis
Silver Bear Alfred Bauer Prize
Pokot (Spoor)
Dir: Agnieszka Holland
Silver Bear for Best Director
Aki Kaurismaki
The Other Side of Hope
Silver Bear for Best Actress
Kim Min-hee
On The Beach At Night Alone
South Korea
Dir: Hong Sang-soo
Silver Bear for Best Actor
Georg Friedrich
Helle Nachte (Bright Nights)
Dir: Thomas Arsian
Silver Bear Best Screenplay
Una Mujer Fantastica (A Fantastic Woman)
Chile-U.S.-Spain
Dirs: Sebastian Lelio, Writer: Gonzalo Maza
Silver Bear for Outstanding Artistic Contribution
Dana Bunescu
Romania/Germany/France
Ana, Mon Amour
Glashutte Original Documentary
Ghost Hunting
France/Palestine/Switzerland/Qatar
Dir: Raed Andoni
Best First Feature
Spain
Summer of 1993
Dir: Carla Simon
Golden Bear Best Short Film
Cidade Pequena
Dir: Diogo Costa Amarante
Silver Bear Jury Prize Short Film
Ensueno En La Pradera
Dir: Esteban Arrangioz
Audi Short Film Award
Street of Death
Lebanon/Germany
Dir: Karam Ghossein
PREVIOUSLY ANNOUNCED
PANORAMA AUDIENCE AWARDS
Fiction Film
Insyriated
Belgium/France/Lebanon
Dir: Philippe Van Leeuw
2nd Place
Karera ga Honki de Amu toki wa (Close-Knit)
Japan
Dir: Naoko Ogigami
3rd Place
1945
Hungary
Dir: Ferenc Török
PANORAMA DOKUMENTE
Best Documentary
I Am Not Your Negro
France/U.S./Belgium/Switzerland
Dirs: Raoul Peck
2nd Place
Chavela
U.S.
Dirs: Catherine Gund, Daresha Kyi
3rd Place
Istiyad Ashbah (Ghost Hunting)
France/Palestine/Switzerland/Qatar
Dir: Raed Andoni
EUROPA CINEMAS BERLINALE LABEL
Insyriated
Belgium/France/Lebanon
Dir: Philippe Van Leeuw
GENERATION KPLUS
Crystal Bear Best Film
Piata Iod’ (Little Harbour)
Slovak Republic/Czech Republic
Dir: Iveta Grofova
Special Mention
Amelie Rennt (Mountain Miracle – An Unexpected Friendship)
Germany/Italy
Dir: Tobias Wiemann
Crystal Bear Best Short Film
Promise
U.S.
Dir: Xie Tian
Special Mention Short Film
Hedgehog’s Home
Canada/Croatia
Dir: Eva Cvijanovic
Grand Prix for Best Film
Becoming Who I Was
Korea
Dir: Chang-Yong Moon, Jin Jeon
Special Mention
Estiu (Summer 1993)
Spain
Dir: Carla Simon
Special Prize for Best Short Film
Aaba (Grandfather)
India
Dir: Amar Kaushik
Special Mention
Sabaku
The Netherlands
Dir: Marlies van der Wel
GENERATION 14PLUS
Crystal Bear Best Film
Butterfly Kisses
UK
Dir: Rafael Kapelinski
Special Mention
Ceux qui font les revolutions a moitie n’ont faitque se creuser un tombeau
(Those Who Make Revolution Halfway Only Dig Their Own Graves)
Canada
Dir: Mathieu Denis, Simon Lavoie
Crystal Bear Best Short Film
Wolfe
Australia
Dir: Claire Randall
Special Mention Short Film
SNIP
Canada
Dir: Terril Calder
Grand Prix for Best Film
Shkola nomer 3 (School Number 3)
Ukraine/Germany
Dir: Yelizaveta Smith, Georg Genoux
Special Mention
Ben Naio (The Foolish Bird)
China
Dir: Huang Ji, Ryuji Otsuka
Special Prize for Best Short Film
The Jungle Knows You Better Than You Do
Belgium/Colombia
Dir: Juanita Onzaga
Special Mention
U Plavetnilo (Into the Blue)
Croatia/Slovenia/Sweden
Dirs: Antoneta Alamat Kusijanovic
---
Review by Lia Fietz
21.02.2017 | Berlin's blog
Cat. :