Pro Tools
•Register a festival or a film
Submit film to festivals Promote for free or with Promo Packages

FILMFESTIVALS | A world wide coverage

Enjoy here the best of both worlds: Portal with Film & Fest News and Social network for the festival community.  

Since 1995 we connect films to festivals and document the world of festivals worldwide.
We offer the most comprehensive festival directory of 6 000 festivals, browse festival blogs, film blogs...and promote yourself.

The interface | UI will soon be changed.

User login

Horror Calling


Check these fantastic festivals calling


feed

13 Horror Winners

13Horror.com March 2017 Finalists

Click to view FULL LIST

 

SHORT SCREENPLAY CONTEST

 

First place:

Tap - Jennifer Wainwright

Second place:

Shame The Devil - Antonio Flores

Third place:

When You Put It Like That - David Etheridge

 

10 x additional winners:

A War On Terror - Peter Haig

Yukon Jack - Leonard Varasano

The Elevator - Michael Stagliano

Eyecatcher - Jun Shimizu

John Mott - Suzy Stein

In Nomine Patris - Cari England

Help Me - Jim Morton

Made Flesh - Brayden Turenne

Unspeakable - Jonathan Hughes

Breed - Charlie Jones 

 

FEATURE SCREENPLAY CONTEST

 

First place:

Boo - Gene Crouch

Second place:

Sick Day - Dee Mullins

Third place:

Then Came Fire - Stephen Mooney

 

10 x additional winners:

Graham Lodge - Ben Winfield

Mayfly Men - Will Buntin

Do No Harm - Ben Slease

Cajun Justice - Mike Briock

Ghost Work - Mark Steensland

The Pitchfork - Gregory Van Voorhis

Dead Strays - Neil Chase

The Smell of Fear - Joseph Lint

Relentless - Jay Fisher

Cursed! - Bruno Subbarao

SHORT FILM NOMINATIONS & WINNERS

 
 
 
 
 
 

FEATURE FILM NOMINATIONS & WINNERS

 
 
 
 
 
 
 
 

She Came From The Woods

 

Publish your screenplay as a paperback and e-book with Dizzy Emu Publishing. You retain the rights and you receive the royalties!

 

Massive congratulations to our overall winners and to those of you named as finalists. Making the final decisions was extremely difficult because the standard of screenwriting and the quality of films on display was absolutely phenomenal. We were overwhelmed by the brilliant ideas, fantastic story-telling, mesmerizing dialogue and memorable characters which were presented. 

 

A huge thank you to every single one of you who entered. Although we are sorry for your disappointment if you didn't make it as a finalist or winner, we sincerely hope you still enjoyed taking part in the contest and found your judge's feedback constructive.

 

All screenplay winners will be contacted by email shortly with full details of their prizes. If you were named as a finalist, we will also be contacting you regarding your entitlement to an exclusive publishing offer.

 

All film-makers who placed as finalists will be contacted regarding the film distribution offer.

For the full list of finalists across all categories, please click here.

 

We hope to see you again for our next Film & Screenplay contest, which is opening for entries very shortly!

Vasili Manikas - Antica

Richard Glover - Milk Man

Brooke Lewis - Psycho Therapy

Pascal Yen-Pfister - Megrim

Leviticus 24:20

Runners up: 
Chateau Sauvignon: Terroir
Adahy Tohopka
Liz Drives
It Began Without Warning
Runners up: 
Mia'kate Russell (Liz Drives)
Kaitlin Tinker (The Man Who Caught A Mermaid)
Dante Aubain & Danny Summonte (Mannequin)
Octavio Revol Molina & Gastón Revol Molina (Chaney)
Runners up: 
Bill Oberst Jr. (After Hours)
Pascal Yen-Pfister (Megrim)
Rob Sandusky (Enter The Dark)
Christos Manikas (Antica)
Runners up: 
Colleen Carey (The Son, The Father...)
Wendy Jung (Spell Claire)
Laurene Landon (Night Terrors)
Mary Ferrara (Cold)
Runners up: 
Adahy Tohopka
C Is For Clown
Art, Love and Other Habits
The Good Samaritan
Runners up: 
Classified
The Good Samaritan
In My Room
She Came From The Woods

The Evil Within

Markus von Lingen - Exodus To Shanghai

Susan Bibby - Main Street Meats

Kadu Lennox - Thrill Kill

Adea Lennox - Thrill Kill

Frederick Koehler - The Evil Within

Kai E. Bogatzki - Scars of Xavier

Main Street Meats

Runners up: 
Scars of Xavier
Hellbox
Grey Zone
The Evil Within
Runners up: 
A. J. Lee (Grey Zone)
Kai Bravo (Grey Zone)
Marc Engel (Scars of Xavier)
Steve Golla (Main Street Meats)
Runners up: 
Yaara Benbenishty (Exodus To Shanghai)
Jesse McGinn (3rd Night)
Alexia Von Wismar (Scars of Xavier)
Morgan Boland (Main Street Meats)
Runners up: 
Sean Patrick Flanery (The Evil Within)
Charles Ramsey (Main Street Meats)
Neil Bennett (Grey Zone)
Hoss Mive (Grey Zone)
Runners up: 
Kim Darby (The Evil Within)
Stacy Weber (Main Street Meats)
Constanze Wetzel (Scars of Xavier)
Smadi Wolfman (The Droid)
Runners up: 
Michael Berryman (The Evil Within)
Don Markus (Main Street Meats)
The Gang (Offensive)
The Watcher (3rd Night)
Runners up: 
The Droid
Hellbox
Exodus to Shanghai
Main Street Meats
Runners up: 
Jon Ford (Offensive)
Adam Graveley (3rd Night)
Giuseppe Asaro (Thrill Kill)
Jeff Lyon (Main Street Meats)
 
 
 
 
gersbach.net