Pro Tools
•Register a festival or a film
Submit film to festivals Promote for free or with Promo Packages

FILMFESTIVALS | 24/7 world wide coverage

Welcome !

Enjoy the best of both worlds: Portal for Film & Festival News, exploring the best of the festivals community.  

An adventure to explore from imagination to reality,  the arts & talents to be discovered.

Started in 1995 connecting films to festivals, reporting and promoting festivals worldwide.

A brand new website will soon be available. Covid-19 is not helping, stay safe meanwhile.

For collaboration, editorial contributions, or publicity, please send us an email here

Sorry for the server problems we are currently testing :)

User login

|FRENCH VERSION|

RSS Feeds 

Martin Scorsese Masterclass in Cannes

Best Trailers for June 2020

Chicago International Childrens Film Festival


  Facets’ Chicago International Children’s Film Festival is the largest annual festival of films for children in the world, programming 250 films and videos from 40 countries. With 25,000 children, adults and educators and over 100 filmmakers, programmers and celebrities each year, the Festival showcases the best in culturally diverse, non-violent, value affirming new cinema for children and is one of the only Academy Award qualifying children's film festivals.


feed

CICFF Announces 2009 Award Winners

The 2009 Best of Fest Award

Julian Fellowes, From Time to Time (UK, 2009)

The Poetry Foundation Poetry Prize

Filmmaker - Andreas Mendritzki, Poet - Loma Crozier, Fear of Snakes (Canada, 2009)

The Kenneth and Harle Montgomery Prize

Best Film or Video by an Emerging Director

Mary Ann Kellogg, Abuelo (USA, 2009)

The Kenneth and Harle Montgomery Prize

Best Child-Produced Film or Video

Shiropa Purna, Our Boat is Our Address (Bangladesh, 2009)

 

The Liv Ullmann Peace Prize

Vinod Ganatra, Harun-Arun (India, 2009)

 

The Rights of the Child Award

Andrzej Maleszka, The Magic Tree (Poland, 2009)

 

CHILDREN'S JURY PRIZES 2009

Children's Jury Prize - Live-action Feature Film or Video - English Language

1st Prize, Live-action, English Language Feature Film or Video

Vic Sarin, A Shine of Rainbows (Canada/Ireland, 2009)

 

2nd Prize, Live-action, English Language Feature Film or Video

Julian Fellowes, From Time to Time (UK, 2009)

Children's Jury Prize - Live-action Feature Film or Video - Foreign Language

1st Prize, Live-action, Foreign Language Feature Film or Video

Pieter Verhoeff, The Letter for the King (Netherlands, 2008)

 

2nd Prize, Live-action, Foreign Language Feature Film or Video

Lars Büchel, Lippel's Dream (Germany, 2008)

 

Certificate of Excellence, Live-action, Foreign Language Feature Film or Video

Jesper W. Nielsen, Through a Glass, Darkly (Norway, 2008)

Children's Jury Prize - Live-action Short Film or Video

1st Prize, Live-action Short Film or Video

Vlady Valentin Oszkiel, Lioness of Lisabi (USA, 2008)

 

2nd Prize, Live-action Short Film or Video

Simone van Dusseldorp, Doggie (Netherlands, 2007)

 

Certificate of Excellence, Live-action Short Film or Video

Anja Ehrhardt, Girls (Germany, 2008)

 

Children's Jury Prize - Documentary Film or Video

1st Prize, Documentary Film or Video

Yoni Brook and Musa Syeed, Bronx Princess (USA, 2008)

2nd Prize, Documentary Film or Video

Steve Furman, Chickens of the Sea (USA, 2009)

 

Certificate of Excellence, Documentary Film or Video

Hannah Smith Walker, Why Don't We Ride Zebras? (USA, 2008)

 

Children's Jury Prize - Animated Short Film or Video

1st Prize, Animated Short Film or Video

Philip Hunt, Lost and Found (UK, 2008)

 

2nd Prize, Animated Short Film or Video

Nick Park, Wallace and Gromit: A Matter of Loaf and Death (UK, 2008)

 

Certificate of Excellence, Animated Short Film or Video

Yair Landau, Live Music (USA, 2009)

 

Children's Jury Prize - Child-Produced Short Film or Video

1st Prize, Child-Produced Short Film or Video

Edvard Granum Dillner, Hot (Norway, 2009)

2nd Prize, Child-Produced Short Film or Video

Jane Hubbard & young People from Ysgol Gymraeg Pwll Coch, Skool Daze (UK, 2008)

 

Certificate of Excellence, Child-Produced Short Film or Video

Linnavuoren Päiväkoti & Pirkanmaan Elokuvakeskus, Maikki Kantola, A Fishing Bear (Finland, 2008)

ADULT JURY PRIZES 2009

Adult Jury Prize - Live-action Feature Film or Video

1st Prize, Live-action Feature Film or Video

Jesper W. Nielsen, Through a Glass, Darkly (Norway, 2008)

 

2nd Prize, Live-action Feature Film or Video

Fumie Nishikawa, The Azemichi Road (Japan, 2009)

 

Certificate of Excellence, Live-action Feature Film or Video

Julian Fellowes From Time to Time (UK, 2009)

Adult Jury Prize - Live-action Short Film or Video

1st Prize, Live-action Short Film or Video

Katrin Gebbe, Sores & Sîrîn (Germany, 2008)

2nd Prize, Live-action Short Film or Video

Yi-hsin Yuan, Eleven Days (China, 2009)

 

Certificate of Excellence, Live-action Short Film or Video 

Cássio Pereira Dos Santos, Scarecrow Girl (Brazil, 2008)

Adult Jury Prize - Documentary Film or Video

1st Prize, Documentary Film or Video

Sara Yamamoto, Fabrice Matadi, Inka Hakala, Tapio Koivula, Iago Tannus Santos, Guan-De Jiang, Tzu-Yin Wang, My 24 Hours II: Families: "Japan" (Taiwan, 2009)

 

2nd Prize, Documentary Film or Video

Jenni Linko, Fight the Bad Things (Finland, 2009)

 

Certificate of Excellence, Documentary Film or Video

Hannah Smith Walker, Why Don't We Ride Zebras? (USA, 2008)

 

Adult Jury Prize -  Live-action Television Program

1st Prize, Live-action Television Program

Director Hakon Liu and Jesper Danielsson, Habib: "The Ghost in the Basement" (Sweden, 2007)

 

2nd Prize, Live-action Television Program

Lai Man Yi, Birthday Present (Hong Kong, 2007)

Adult Jury Prize - Animated Short Film or Video

1st Prize, Animated Short Film or Video

Anita Killi, Angry Man (Norway, 2009)

2nd Prize, Animated Short Film or Video

Kevin Langdale, Engine 371 (Canada, 2008)

Certificate of Excellence, Animated Short Film or Video

Jamie Stone and Anders Jedenfors, Space Travel According to John (Scotland, 2008)

Adult Jury Prize -Animated Television Production

1st Prize, Animated Television Production

Keiko Iino and Osamu Sakai, PoPo Louise (Japan, 2008)

 

2nd Prize, Animated Television Production

Lajos Nagy, Hungarian Folk Tales: "The Wee King" (Hungary, 2008)

About Chicago International Childrens Film Festival


The largest festival of films for kids in US, features 200+ films from 40 countries is the only Academy® qualifying kids’ fest. The CICFF welcomes 26,000 kids, adults, educators & over 150 filmmakers, media professionals & celebrities.

Chicago

United States



View my profile
Send me a message
gersbach.net