Pro Tools
•Register a festival or a film
Submit film to festivals Promote for free or with Promo Packages

FILMFESTIVALS | 24/7 world wide coverage

Welcome !

Enjoy the best of both worlds: Film & Festival News, exploring the best of the film festivals community.  

Launched in 1995, relentlessly connecting films to festivals, documenting and promoting festivals worldwide.

Working on an upgrade soon.

For collaboration, editorial contributions, or publicity, please send us an email here

User login

|FRENCH VERSION|

RSS Feeds 

Martin Scorsese Masterclass in Cannes

 

Filmfestivals.com services and offers

 

Cannes


2022 441 articles Full coverage Festival / Market    I   2021 Full coverage / Sample of newsletters 
2020 FULL coverage : FESTIVAL / MARKET   I   2019 coverage : FESTIVAL / MARKET   I   2018 coverage : FESTIVAL  / MARKET

ARCHIVES:  Video gallery I Image gallery I Conference Future of Cinema in Cannes I PROMOTE YOUR FILM I VIDEO SERVICES IN CANNES

Filmfestivals.com has become the number 1 online media on cannes with 1300 articles published for the 3 past editions. 10 newsletters reaching close to 2 M film professionals...

 


feed

Programme for Thursday the 21st

COMPÉTITION - Grand Théâtre Lumière

8:30am et 6:30pm: A L’ ORIGINE (In the beginning) by Xavier Giannoli– 2h30

12:00 noon and 10:00 pm: DAS WEISSE BAND (The white ribbon) by Michael Haneke – 2h24

UN CERTAIN REGARD - Salle Debussy

11:30am and 4:30pm: LOS VIAJES DEL VIENTO (The Wind Journeys) by Ciro Guerra – 1h57

2:00pm: SKAZKA PRO TEMNOTU (Tale in the Darkness) by Nikolay Khomeriki– 1h12

10:30pm: À DERIVA (Adrift) by Heitor Dhalia - 1h43

CANNES CLASSICS - Salle Buñuel

4h30pm: GIÚ LA TESTA (Once Upon a time...the Revolution) by Sergio Leone – 2h33 (Salle du Soixantième)

7:00pm: DEUX DE LA VAGUE* (The two of the new wave) by Emmanuel Laurent – 1h30

(*) Film crews in attendance.

SPECIAL SCREENING

5:00 pm: MY NEIGHBOR, MY KILLER by Anne Aghion – 1h20 Salle Buñuel

6:45pm : MIN YE... (Tell me who you are...) by Souleymane Cissé – 2h00 (Salle du Soixantième)

OUT OF COMPETITION – Grand Théâtre Lumière

00:45am: PANIQUE AU VILLAGE (A town called Panic) by Stéphane Aubier, Vincent Patar – 1h16

CINEFONDATION - Salle Buñuel

11:00am - PROGRAMME 2 – 79’

SEGAL by Yuval Shani – 23’

EL BOXEADOR by Juan Ignacio Pollio – 9’

#1 by Noamir Castéra – 4’

MALZONKOWIE (Significants Others) by Dara Van Dusen – 12’

GOODBYE by Soog Fang – 31’

2:30pm - PROGRAMME 3 – 83’

GUTTER by Dan Ransom Day – 17’

BÁBA by Zuzana Kirchnerová-Špildlová – 21’

IL NATURALISTA by Giulia Barbera, Gianluca Lo Presti, Federico Parodi and Michele Tozzi – 6’

LE CONTRETEMPS by Dominique Baumard – 39’


LE CINÉMA DE LA PLAGE

8:30pm : Bardi Johannsson (Bang Gang) ! 45’

9:30pm : TENGRI, LE BLEU DU CIEL by Marie Jaoul de Poncheville  – 1h50

User images

gersbach.net