Pro Tools
•Register a festival or a film
Submit film to festivals Promote for free or with Promo Packages

FILMFESTIVALS | 24/7 world wide coverage

Welcome !

Enjoy the best of both worlds: Film & Festival News, exploring the best of the film festivals community.  

Launched in 1995, relentlessly connecting films to festivals, documenting and promoting festivals worldwide.

A brand new website will soon be available. Covid-19 is not helping, stay safe meanwhile.

For collaboration, editorial contributions, or publicity, please send us an email here

User login

|FRENCH VERSION|

RSS Feeds 

Martin Scorsese Masterclass in Cannes

 

Filmfestivals.com services and offers

 

Aviva Press


Aviva Press, the e-press service in entertainment news, fashion, film festivals, music festivals, festival awards, television news, technology news, and celebrity photos.


feed

Birdman and Grand Budapest Hotel Lead the 87th Academy Awards Nominations

By Maria Esteves – January 18, 2015
The 87th Academy Awards (2015 Oscar) Nominations were announced by Academy President Cheryl Boone Isaacs, directors Alfonso Cuarón, J.J. Abrams and actor Chris Pine, Thursday, January 15, 2015, 5:30 AM/PT at the Samuel Goldwyn Theater, Beverly Hills, California. Nine Oscar nominations went to Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), directed by Alejandro G. Iñárritu and The Grand Budapest Hotel, directed by Wes Anderson, including Best Picture; and eight nominations went to The Imitation Game, directed by Morten Tyldum including Best Director.

The 87th Academy Awards presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (A.M.P.A.S.) for outstanding film achievements of 2014, hosted by Neil Patrick Harris will be held at Hollywood's Dolby Theatre & Highland Center and televised live on ABC Network and in over 220 countries worldwide on Sunday, February 22, 2015, 7:00 PM/ET | 4:00 PM/PT.


2015 Oscar Nominations announcers Academy president Cheryl Boone Isaacs, right, and actor Chris Pine. photo credit: Todd Wawrychuk/©A.M.P.A.S.

 

This year’s Oscar Nominees full list by category are:

Best Picture

AMERICAN SNIPER, directed by Clint Eastwood Watch trailer

BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), directed by Alejandro G. Iñárritu Watch trailer

BOYHOOD, directed by Richard Linklater Watch trailer

THE GRAND BUDAPEST HOTEL, directed by Wes Anderson Watch trailer 

THE IMITATION GAME, directed by Morten Tyldum Watch trailer

SELMA, directed by Aaron Fulmer Watch trailer

THE THEORY OF EVERYTHING, directed by James Marsh Watch trailer 

WHIPLASH, directed by Damien Chazelle Watch trailer 

Best Documentary Feature

CITIZENFOUR, directed by Laura Poitras Watch trailer

FINDING VIVIAN MAIER, directed by John Maloof Watch trailer

LAST DAYS IN VIETNAM, directed by Rory Kennedy Watch trailer 

THE SALT OF THE EARTH, directed by Juliano Ribeiro Salgado and Wim Wenders Watch trailer

VIRUNGA, directed by Orlando von Einsiedel Watch trailer 

Best Documentary Short

CRISIS HOTLINE: VETERANS PRESS 1, directed by Ellen Goosenberg Kent Watch trailer 

JOANNA, directed by Aneta Kopacz Watch trailer 

OUR CURSE, directed by Tomasz Sliwinski Watch trailer

THE REAPER (LA PARKA), directed by Gabriel Serra Arguello Watch trailer

WHITE EARTH, directed by J. Christian Jensen http://whiteearthmovie.com

Best Foreign Language

IDA, directed by Pawel Pawlikowski (Poland) Watch trailer

LEVIATHAN, directed by Andrey Zvyagintsev (Russia) Watch trailer

TANGERINES, directed by Zaza Urushadze (Estonia) http://www.traileraddict.com/tangerines/trailer

TIMBUKTU, directed by Abderrahmane Sissako (Mauritania) Watch trailer

WILD TALES, directed by Damián Szifrón (Argentina) Watch trailer 

Best Animated Feature

BIG HERO 6, directed by Don Hall and Chris Williams Watch trailer

THE BOXTROLLS, directed by Anthony Stacchi and Graham Annable Watch Trailer

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2, directed by Dean DeBlois Watch Trailer

SONG OF THE SEA, directed by Tomm Moore Watch trailer

THE TALE OF THE PRINCESS KAGUYA, directed by Isao Takahata Watch trailer

Best Animated Short

THE BIGGER PICTURE, directed by Daisy Jacobs Watch trailer 

THE DAM KEEPER, directed by Robert Kondo and Dice Tsutsumi Watch trailer

FEAST, directed by Patrick Osborne Watch trailer 

ME AND MY MOULTON, directed by Torill Kove Watch trailer

A SINGLE LIFE, directed by Joris Oprins Watch trailer 

Best Live Action Short

AYA, directed by Oded Binnun and Mihal Brezis http://ayathefilm.com

BOOGALOO AND GRAHAM, directed by Michael Lennox

BUTTER LAMP (LA LAMPE AU BEURRE DE YAK), directed by Hu Wei and Julien Féret Watch trailer 

PARVANEH, directed by Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger Watch trailer

THE PHONE CALL, directed by Mat Kirkby Watch trailer 

Best Director

WES ANDERSON for The Grand Budapest Hotel

ALEJANDRO G. IÑÁRRITU for Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

RICHARD LINKLATER for Boyhood

BENNETT MILLER for Foxcatcher

MORTEN TYLDUM for The Imitation Game

Best Actor

STEVE CARELL in Foxcatcher

BRADLEY COOPER in American Sniper

BENEDICT CUMBERBATCH in The Imitation Game

MICHAEL KEATON in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

EDDIE REDMAYNE in The Theory of Everything

Best Actress

MARION COTILLARD in Two Days, One Night

FELICITY JONES in The Theory of Everything

JULIANNE MOORE in Still Alice

ROSAMUND PIKE in Gone Girl

REESE WITHERSPOON in Wild Watch trailer

Best Supporting Actor

ROBERT DUVALL in The Judge

ETHAN HAWKE in Boyhood

EDWARD NORTON in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

MARK RUFFALO in Foxcatcher

J.K. SIMMONS in Whiplash

Best Supporting Actress

PATRICIA ARQUETTE in Boyhood

LAURA DERN in Wild

KEIRA KNIGHTLEY in The Imitation Game

EMMA STONE in Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

MERYL STREEP in Into the Woods

Best Production Design

ADAM STOCKHAUSEN for The Grand Budapest Hotel

MARIA DJURKOVIC for The Imitation Game

NATHAN CROWLEY for Interstellar

DENNIS GASSNER for Into the Woods

SUZIE DAVIES for Mr. Turner

Best Original Screenplay

BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo

BOYHOOD, written by Richard Linklater Watch trailer

FOXCATCHER, written by Max Frye and Dan Futterman

THE GRAND BUDAPEST HOTEL, written by Wes Anderson

NIGHTCRAWLER, written by Dan Gilroy

Best Adapted Screenplay

AMERICAN SNIPER, written by Jason Hall Watch trailer

THE IMITATION GAME, written by Graham Moore

INHERENT VICE, written by Paul Thomas Anderson

THE THEORY OF EVERYTHING, written by Anthony McCarten

WHIPLASH, written by Damien Chazelle

Best Film Editing

AMERICAN SNIPER, editing by Joel Cox and Gary D. Roach

BOYHOOD, editing by Sandra Adair

THE GRAND BUDAPEST HOTEL, editing by Barney Pilling

THE IMITATION GAME, editing by William Goldenberg

WHIPLASH, editing by Tom Cross

Best Sound Editing

AMERICAN SNIPER, sound editing by Alan Robert Murray and Bub Asman

BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), sound editing by Martín Hernández and Aaron Glascock

THE HOBBIT: THE BATTLE OF THE FIVE ARMIES, sound editing by Brent Burge and Jason Canovas

INTERSTELLAR, sound editing by Richard King

UNBROKEN, sound editing by Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Best Sound Mixing

AMERICAN SNIPER, sound mixing by John Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin

BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), sound mixing by Jon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga

INTERSTELLAR, sound mixing by Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten

UNBROKEN, sound mixing by Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee

WHIPLASH, sound mixing by Craig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Best Original Score

THE GRAND BUDAPEST HOTEL, composer Alexandre Desplat

THE IMITATION GAME, composer Alexandre Desplat

INTERSTELLAR, composer Hans Zimmer

MR. TURNER, composer Gary Yershon

THE THEORY OF EVERYTHING, composer Jóhann Jóhannsson

Best Original Song

EVERYTHING IS AWESOME from The Lego Movie; music and lyric by Shawn Patterson

GLORY from Selma; music and lyric by John Stephens and Lonnie Lynn GRATEFUL from Beyond the Lights; music and

lyric by Glen Campbell and Julian Raymond

I’M NOT GONNA MISS YOU from Glen Campbell…I’ll Be Me; music and lyric by Glen Campbell and Julian Raymond LOST STARS from Begin Again; music and lyric by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Best Visual Effects

CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER, visual effects by Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick

DAWN OF THE PLANET OF THE APES, visual effects by Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist

GUARDIANS OF THE GALAXY, visual effects by Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould

INTERSTELLAR, visual effects by Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher

X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST, visual effects by Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Best Cinematography

BIRDMAN OR (THE UNEXPECTED VIRTUE OF IGNORANCE), cinematographer Emmanuel Lubezki

THE GRAND BUDAPEST HOTEL, cinematographer Robert Yeoman IDA, cinematographer Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski

MR. TURNER, cinematographer Dick Pope

UNBROKEN, cinematographer Roger Deakins Best Costume Design

THE GRAND BUDAPEST HOTEL, costume designer Milena Canonero

INHERENT VICE, costume designer Mark Bridges

INTO THE WOODS, costume designer Colleen Atwood

MALEFICENT, costume designer nna B. Sheppard and Jane Clive

MR. TURNER, costume designer Jacqueline Durran

Best Makeup and Hairstyling

FOXCATCHER, makeup and hairstyling artist Bill Corso and Dennis Liddiard

THE GRAND BUDAPEST HOTEL, makeup and hairstyling artist Frances Hannon and Mark Coulier

GUARDIANS OF THE GALAXY, makeup and hairstyling artist Elizabeth Yianni-Georgiou and David White

User images

gersbach.net