Pro Tools
• Register a festival or a film
Submit film to festivals with free service FestivalExpress

User login

Filmfestivals.com + fest21.com merger

 

 

Enjoy here the best of both worlds: Portal with Film & Fest News and Social network for the festival community.  

Since 1995 we connect films to festivals and document the world of festivals worldwide.
We offer the most comprehensive festival directory of 6 000 festivals, browse festival blogs, film blogs...and promote yourself for free.

Who's online

There are currently 2 users and 202 guests online.

Online users

Berlin's blog


Reporting from Berlin. 
Our team of festival ambassadors and reporters bring you the dailies from the Berlin Film Festival and European Film Market and keep an eye on past editions archives.

The 64th Berlin International Film Festival took place from February 6 to 16, 2014.
Complete Coverage with 173 articles

PREVIEW BERLINALE NEWSLETTER I OPENING BERLINALE NEWSLETTER I MID BERLINALE NEWSLETTER I WRAP BERLINALE NEWSLETTER


feed

Berlinale Awards: the complete List of Winners

Călin Peter Netzer and the producer Ada Solomon Golden Bear

PRIZES OF THE INTERNATIONAL JURY
GOLDEN BEAR for the Best Film
Poziţia Copilului
Child's Pose
by Călin Peter Netzer


JURY GRAND PRIX (Silver Bear)
Epizoda u životu berača željeza
An Episode in the Life of an Iron Picker
by Danis Tanović


ALFRED BAUER PRIZE (Silver Bear) - in memory of the Festival Founder – 
for a feature film that opens new perspectives
Vic+Flo ont vu un ours
Vic+Flo Saw a Bear
by Denis Côté


AWARD FOR BEST DIRECTOR (Silver Bear)
David Gordon Green for
Prince Avalanche (Prince Avalanche)


AWARD FOR BEST ACTRESS (Silver Bear)
Paulina García in
Gloria (Gloria) by Sebastián Lelio


AWARD FOR BEST ACTOR (Silver Bear)
Nazif Mujić in
Epizoda u životu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron Picker) by Danis Tanović


AWARD FOR BEST SCRIPT (Silver Bear)
Jafar Panahi for
Pardé  (Closed Curtain) by Jafar Panahi, Kamboziya Partovi      


AWARD FOR AN OUTSTANDINGARTISTIC CONTRIBUTION IN THE CATEGORIES CAMERA, EDITING, MUSIC SCORE, COSTUME DESIGN OR SET DESIGN (Silver Bear)
Aziz Zhambakiyev for the camera in
Uroki Garmonii (Harmony Lessons) by Emir Baigazin


SPECIAL MENTION
Promised Land
by Gus Van Sant


SPECIAL MENTION
Layla Fourie
by Pia Marais
 

BEST FIRST FEATURE AWARD endowed with 50,000 Euros, funded by GWFF
The Rocket
The Rocket
by Kim Mordaunt


SPECIAL MENTION
A batalha de Tabatô
The Battle of Tabatô
by João Viana


PRIZES OF THE INTERNATIONAL SHORT FILM JURY
GOLDEN BEAR for the Best Short Film
La Fugue
The Runaway
by Jean-Bernard Marlin


THE JURY PRIZE (Silver Bear)
die ruhe bleibt
remains quiet
by Stefan Kriekhaus     

BERLIN SHORT FILM NOMINEE FOR THE EUROPEAN FILM AWARDS
Misterio
Mystery
by Chema García Ibarra


DAAD SHORT FILM AWARD
Aşura
Ashura
by Köken Ergun


PRIZES OF THE JURIES GENERATION
Children’s Jury Generation Kplus
CRYSTAL BEAR for the Best Film 
The Rocket
by Kim Mordaunt


SPECIAL MENTION
Satellite Boy
by Catriona McKenzie


CRYSTAL BEAR for the Best Short Film
The Amber Amulet
by Matthew Moore


SPECIAL MENTION
Ezi un lielpilseta
Hedgehogs and the City
by Ēvalds Lācis


International Jury Generation Kplus
THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY for the best feature film,
endowed with € 7,500 by the Deutsches Kinderhilfswerk
Mammu, es Tevi mīlu
Mother, I Love You
by Jānis Nords  


SPECIAL MENTION
Satellite Boy
by Catriona McKenzie


THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY for the best short film, 
endowed with € 2,500 by the Deutsches Kinderhilfswerk
Cheong
by Kim Jung-in


SPECIAL MENTION
Ezi un lielpilseta
Hedgehogs and the City
by Ēvalds Lācis


Youth Jury Generation 14plus
CRYSTAL BEAR for the Best Film 
Baby Blues
by Kasia Rosłaniec


SPECIAL MENTION
Pluto
by Shin Su-won


CRYSTAL BEAR for the Best Short Film 
Rabbitland
by Ana Nedeljković, Nikola Majdak


SPECIAL MENTION
Treffit
The Date
by Jenni Toivoniemi 


International Jury Generation 14plus
THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY for the best feature film, 
endowed with € 7,500 by the Bundeszentrale für Politische Bildung (Federal Agency for Civic Education)
Shopping
by Mark Albiston, Louis Sutherland


SPECIAL MENTION
Baby Blues
by Kasia Rosłaniec


THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY for the best short film,
endowed with € 2,500 by the Bundeszentrale für Politische Bildung (Federal Agency for Civic Education)
Första gången
The First Time
by Anders Hazelius


SPECIAL MENTION
Barefoot
by Danis Goulet


INDEPENDENT JURIES
PRIZES OF THE ECUMENICAL JURY 
Competition    Gloria (Gloria), by Sebastián Lelio
Special Mention    Epizoda u životu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron 
Picker), by Danis Tanović
Panorama    The Act of Killing (The Act of Killing), by Joshua Oppenheimer
Special Mention    Inch'Allah (Inch'Allah), by Anaïs Barbeau-Lavalette
Forum     Krugovi (Circles), by Srdan Golubović
Special Mention    Senzo ni naru (Roots), by Kaoru Ikeya


PRIZES OF THE FIPRESCI JURY
Competition  Poziţia Copilului (Child's Pose), by Călin Peter Netzer
Panorama  Inch'Allah (Inch'Allah), by Anaïs Barbeau-Lavalette 
Forum  Hélio Oiticica (Hélio Oiticica), by Cesar Oiticica Filho


PRIZE OF THE GUILD OF GERMAN ART HOUSE CINEMAS
Gloria (Gloria), by Sebastián Lelio


C.I.C.A.E. PRIZES
Panorama Rock the Casbah (Rock the Casbah), by Yariv Horowitz
Forum Grzeli nateli dgeebi (In Bloom), by Nana Ekvtimishvili, Simon Groß


LABEL EUROPA CINEMAS
The Broken Circle Breakdown (The Broken Circle Breakdown), by Felix Van Groeningen


TEDDY AWARD
Best Feature Film  W imie... (In the Name of), by Małgośka Szumowska
Best Documentary/
Essay Film  Bambi (Bambi), by Sébastien Lifshitz
Best Short Film  Ta av mig (Undress Me), by Victor Lindgren
Teddy Jury Award   Concussion (Concussion), by Stacie Passon


MADE IN GERMANY – PERSPEKTIVE FELLOWSHIP, endowed with 15,000 Euros, 
funded by Glashütte Original
Jan Speckenbach for Das Klopfen der Steine (The sound of stones)


FGYO-AWARD DIALOGUE EN PERSPECTIVE, endowed with 5,000 Euros, 
funded by the French-German Youth Office
Zwei Mütter (Two Mothers), by Anne Zohra Berrached
Special Mention
Chiralia (Chiralia), by Santiago Gil


CALIGARI FILM PRIZE
Hélio Oiticica (Hélio Oiticica), by Cesar Oiticica Filho


NETPAC PRIZE
Lamma shoftak (When I Saw You), by Annemarie Jacir     


PEACE FILM PRIZE
A World Not Ours (A World Not Ours), by Mahdi Fleifel 


AMNESTY INTERNATIONAL FILM PRIZE
The Rocket (The Rocket), by Kim Mordaunt


CINEMA FAIRBINDET PRIZE
Art/Violence (Art/Violence), by Udi Aloni, Batoul Taleb, Miriam Abu-Khaled


HEINER CAROW PRIZE
Naked Opera (Naked Opera), by Angela Christlieb


READERS’ JURIES AND AUDIENCE AWARDS
PanoramaAudienceAward PPP – fiction film
The Broken Circle Breakdown (The Broken Circle Breakdown), by Felix Van Groeningen
PanoramaAudienceAward PPP – documentary film
The Act of Killing (The Act of Killing), by Joshua Oppenheimer


BERLINER MORGENPOST READERS’ PRIZE
Uroki Garmonii (Harmony Lessons), by Emir Baigazin


TAGESSPIEGEL READERS’ PRIZE
Vaters Garten - Die Liebe meiner Eltern (Father's Garden - The Love of My Parents),  
by Peter Liechti


SIEGESSÄULE READERS’ AWARD
W imie... (In the Name of), by Małgośka Szumowska


PRIZES OF THE BERLINALE TALENT CAMPUS
VFF TALENT HIGHLIGHT PITCH AWARD, endowed with 10,000 Euros
Geordie Sabbagh (Canada)
for Two Guys Who Sold the World (Two Guys Who Sold the World)     16.02.2013

ARTE INTERNATIONAL PRIZE, endowed with 6,000 Euros
Petar Valchanov (Bulgaria)
for Urok (The Lesson)


DOLBY® SOUND MARK AWARD
Rutger Reinders (Netherlands)

No votes yet

About Berlin

Chatelin Bruno

Berlin 2014: The dailies from the Berlin Film Festival brought to you by our team of festival ambassadors. Vanessa McMahon, Alex Deleon, Laurie Gordon, Ole Schulz and Bruno Chatelin...
Ambiance, film reviews, trailers and podcasts, EFM insider information, and much more.
Feel free to leave us your comments and share the blogs with more fans from the festivals scene.


Berlin

Germany



View my profile
Send me a message

User images

gersbach.net